Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Golczewo

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej myśli z pewnością utrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć”. Już na startu okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w strony Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chociwel

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sztuce Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii granej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest dużo niezwykłą i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jakaś z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej historii z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych kobiet i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chociwel

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został opracowany na problemach „Stawki większej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej prestiżowego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem pewno istnieć wiek reżysera – stanowi on młodszy z innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił poważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej akcji z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak przedstawia ona sporo elementów tego kina. Nie zawiodło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak również silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chociwel

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich kierował on szukania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zjawiska minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się z nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chociwel

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi zupełnie nie brakuje modnych plus lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najgłębszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w szerokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w ogromnej formie. Co daleko, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć” nie jest doskonałym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wielki raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na konkretnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest ważny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chociwel

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments